Alt mondial. Aceleași națiuni medaliate.

Azi, s-a încheiat la Porto Caras (Grecia) ediția 2018 a Campionatelor Mondiale Individuale de Șah pentru grupele de vârstă U14, U16, U18, competiții unde reprezentanții României nu au câștigat nicio medalie.

Stațiunea Porto Caras, situată în Peninsula Sithonia din nordul Greciei, a fost gazda Campionatelor Mondiale Individuale de Șah pentru sportivi U14, U16, U18, atât băieți cât și fete.

La finalul întrecerilor, partea leului a fost luată de națiuni precum China, India, Polonia sau Rusia, state unde șahul reprezintă o prioritate educațională la nivel național.

România a deplasat la această competiție un lot numeros, care a acoperit toate secțiunile întrecerilor. Dintre reprezentanții noștri, cele mai bune rezultat le-au obținut Miruna Lehaci, care cu 7,5 puncte din 11 posibile s-a clasat pe locul 11 dintre 107 sportive înscrise la secțiunea Fete 14 ani și David „Ducu” Gavrilescu, care cu același punctaj s-a situat pe locul 9 din 119 participanți sub 16 ani.

Mai jos aveți o selecție a celor mai bune partide jucate de juniorii români.